Username:
Password:
Register Forgot?

Gültekin Avcı : Acem istilası karşısında istihbarattan beklenen (2013/10/02)

...
Gültekin Avcı : Acem istilası karşısında istihbarattan beklenen (2013/10/02) 944 views | Category: General / Genel | Added by auto on 2013/10/03
Tag: sesli makale, gültekin avcı, makale dinle, sesli köşe yazıları, köşe yazarları, haberler, gazete haberleri, gündem, gündem değerlendirmesi, şarkı sözleri, lyrics

İstihbaratta hezimetler birbirini takip ederse, dış politikadaki girişimleriniz ve parlak askeri donanımınız fayda etmez.Henry Ford'un isabetle belirttiği gibi; başarının bir sırrı varsa, karşınızdakinin bakış açısını kavramak, onun gözüyle görebilme ...
Gültekin Avcı : Acem istilası karşısında istihbarattan beklenen (2013/10/02) (Sözler / Lyrics)

1 Ekim 2013…İstihbaratta hezimetler birbirini takip ederse, dış politikadaki girişimleriniz ve parlak askeri donanımınız fayda etmez.

Henry Ford’un isabetle belirttiği gibi; başarının bir sırrı varsa, karşınızdakinin bakış açısını kavramak, öğrenmek ve onun gözüyle görebilmektir.

Papa, Büyük Avrupa Hun İmparatoru Atilla’nın büyüden korktuğunu casusları sayesinde öğrenmiştir.
Sultan 2. Abdülhamid de istihbaratın hayati önemini idrak eden yöneticilerden biri olarak Yıldız İstihbarat Teşkilatı’nı kurmuş ve şöyle demişti:

“Yabancı devletler, kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet güven içinde olamazdı…”

Yabancı istihbarata karşı koyamıyorsanız, ürettiğiniz politikalar muhteşem bile olsa, sizin proje ve planlamalarınızı darmadağın eden daha muhteşem hamleleri düşmanlarınızda görerek sarsılırsınız.
İstihbarat politikanın öncüsü ve keşif koludur.

İstihbaratta kör ve sağırsanız, politikalarınızı muhkem doneler üzerine inşa edemez, karambol rüzgarlarına boyun eğersiniz.

Pokerde çektiğin kartı rakip oyuncu görüyorsa politik hamle planlamanız beyhudedir.
Türkiye’nin CIA, MOSSAD veya Rus SVR gibi istihbaratta ekol teşkil eden servisler karşısında beklenen etkiyi ve yırtıcılığı gösterememesi, zorumuza gitse de kaçınılmaz bir gerçeği gösterir.

Ama hiçbir zaman başarılı istihbarat operasyonlarıyla espiyonaj literatürüne geçmeyen vasat İran istihbarat unsurlarının, bugünün Türkiye’sinde cirit atması, buna rağmen merkezi istihbaratımızca tespit edilememesinin açıklaması yoktur.

Ülkedeki Acem entrikalarını deşifre etsin diye Kuşçubaşı Eşref’i çağırma imkânımız yok.

Acemler’in ülkemize nüfuzu açısından bugünkü durumun Şah İsmail döneminin Osmanlı’da gösterdiği espiyonaj faaliyetlerinden daha vahim olduğu söz götürmez.

Üstelik Devlet-i Aliyye Acem çaşıtlarına karşı azami direnç gösterebilmiş, sertliğe varan sıkı tedbirler almıştır.

Ama bugün Türkiye’de cirit atan Acem çaşıtlarına karşı etkili bir İKK faaliyetinin yürütül(e)mediği acı bir gerçektir.

Hele dış oparetif hamleler konusunda Enver Paşa’nın kurduğu Teşkilat-ı Mahsusa bile bugünün MİT’inden daha yırtıcı ve daha ileri bir konumdaydı. (İnsana dayalı klasik istihbaratta-Human Intelligence)

Bugün MİT, çözüm sürecinin ayrılmaz bir parçası haline gelen Kuzey Suriye’nin kaderinde söz sahibi bile olamazken…

Süleyman Askeri Bey’in başında bulunduğu Teşkilat-ı Mahsusa, özel bir timle, 1913 İstanbul Anlaşması sonucu Bulgarlar’a terk edilen Batı Trakya’da, Osmanlı Devleti’nden ayrı bağımsız bir Batı Trakya Türk Devleti bile kurmuştur.

İttihatçılara övgüler düzdüğüm sanılmasın.

Adamlar ne büyük iş koymuşlar, istihbaratta pes doğrusu dedirtmişler ona bakın.

İnanabiliyor musunuz, bir istihbarat servisi Türkiye Cumhuriyeti’nden önce, ilk Türk Cumhuriyeti’ni kuruyor.

Temmuz 1913′te Edirne’nin geri alınmasından kısa bir müddet sonra, Enver Paşa’nın emirleri üzerine bu bölgeyi Bulgarlar’dan kurtarmak ümidiyle kısa ömürlü bile olsa Batı Trakya Muhtar Türk Cumhuriyeti’ni kurdu.

Bunu da geçelim.

Teşkilat-ı Mahsusa Batı Trakya Muhtar Türk Cumhuriyeti’ni kurduğunu ilan edince Bulgar ve Yunan Krallığı bu cumhuriyeti ve hükümetini tanımak zorunda kaldılar.

Hükümet ise hemen para ve pul bastırır.

Kurulan hükümetin geçici başkanlığına teşkilatın güvendiği bir isim olan Gümülcine belediye başkanı getirilir.

Bölge ve yeni kurulan hükümet her yönden ve şartlar neyi gösterirse göstersin bütünüyle Teşkilat- Mahsusa’nın kontrolü altındadır.

Ve kurulan bu cumhuriyetin asker sayısı 4 Ekim 1913 tarihi itibariyle 29.000 olduğu zikredilmiştir.
Bu devlet 25 Ekim 1913′e kadar yaşar.

Teşkilat-ı Mahsusa’yı 5 yıl sonra yine bir başka Türk Cumhuriyeti kurarken görmekteyiz.

Hem de bu defa Balkanlar’dan binlerce kilometre uzakta, Doğu Anadolu hududunda bir devletin kuruluşuna öncülük ettiğini görüyoruz.

Bu devlet ise, Kars ve civarında 1918′de kurulan Azerbaycan Türk Cumhuriyeti’dir.

Biz istihbaratımızdan sağda solda devlet kurmasını, gidip oraları fethetmesini de istemiyoruz.

Kendi devletinizi 3 paralık Acem dilberlerine ve SAVAMA casuslarına karşı koruyabilin; ülkenizin kalbinden Tahran’a canlı yayın yapmasınlar, istihbaratımızı bu kadar da ayağa düşmesin diyorum.

Devletin tepesinde konuşulanlar, sanki İran’ın VEVAK merkez ofisinde konuşulmuşçasına kolay sızmasın istiyorum.

Karşınızdakiler CIA, MOSSAD ve SVR gibi yüksek teknolojili efsane bir servis de değil.
Çok şey mi istiyorum?

Bugün

What do you feel / think about this video? Try to write some sentences!

9 + 4 =
auto 2013-11-01 14:57:13
Lyrics added by hyfc.
Şarkı sözleri eklendi.

Some Video Suggestions

Home | Search | Contact
radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle