Username:
Password:
Register Forgot?

Ergün Diler : Üç büyükler (2013/09/27)

...
Ergün Diler : Üç büyükler (2013/09/27) 842 views | Category: General / Genel | Added by auto on 2013/09/27
Tag: sesli makale, ergün diler, makale dinle, sesli köşe yazıları, köşe yazarları, haberler, gazete haberleri, gündem, gündem değerlendirmesi, şarkı sözleri, lyrics

Fatih Terim'in gönderilmesinden sonra futbol evlerimize bile manşet oldu! Herkes Terim'in gönderilişini konuşuyor!
Son kareyi anlamak için filmin bütünün görmeliyiz!
www.seslimakale.com .............. www.facebook.com/seslimakale
Ergün Diler : Üç büyükler (2013/09/27) (Sözler / Lyrics)

27 Eylül 2013…Fatih Terim’in gönderilmesinden sonra futbol evlerimize bile manşet oldu! Herkes Terim’in gönderilişini konuşuyor!
Son kareyi anlamak için filmin bütünün görmeliyiz! Tamam, hiç kimse ÜÇ BÜYÜKLER’in neden ÜÇ BÜYÜK olduğunu bilmek zorunda değil! ÜÇ BÜYÜKLER’in aslında kimler tarafından kurulduğunu çözmek zorunda da değil!
Taşıdıkları misyonu deşifre etmek yükümlülüğü yok! Ama neden renklere ve taraflara ayrıldığımızı bilmek, en azından anlamak zorundayız…

İzmir’de yalın ayakla futbol topunun peşinde koşarken nasıl BEŞİKTAŞLI oldum? Ortada ne şampiyonluk ne de gurur duyacağım bir neden vardı! Ama Siyah-Beyaz’a gönül verdim. Eğer ortada bir tercih varsa kesinlikle bir sosyolojik açıklaması da olmalıydı! Bir yerlerde bizi bu renklere iten bir sebep yatıyordu!
Biz bilmesek de vardı!
BEŞİKTAŞ’LILIK…
Güçsüzün güçlenme, güven veren bir çatı altında buluşma arayışıdır. Siyah-Beyaz sadece hayatın iki rengi değildir! Gün göremeyenler ile güzel günlere birlikte gidilebileceğini hayal edenlerin buluşmasıdır!
Milyonluk şehirlerde KAYBOLMA korkusunu el ele tutunarak, aynı şarkıları söyleyerek, tanımadığı insanlarla omuz omuza vererek gelecek atlatma çabasıdır!
Hayatın dağıttığı paylardan BEYAZLAR’a düşeni alma ve sesini yükseltme yarışıdır! ÇARŞI da bunun bayrağını taşıyan gruptur!

12 Eylül darbesinden sonra sokakta şampiyonluk kutlayan ilk takım bu nedenle BEŞİKTAŞ’tır! Beşiktaş, tribünlerde eşitsizliğe başkaldırıştır! Kara-Kartal’ın altında buluşmak diğer iki büyüğe göre çok daha kolay da olsa çıkmak daha zordur! Çünkü hayat çoğu zaman, BEYAZ rengini sizle paylaşmaz! Beşiktaş aslında esirgenen BEYAZ’a yolculuktur…
Bu yolculuğun gerçek kahramanları da halktır! Beşiktaş bu nedenle büyüktür!
FENERBAHÇE…

Fenerbahçe, yeryüzünde PARANIN satın alabileceği her şeyi alabilme gücüdür!
Bunun adresidir! En pahalı transferlerde milyonların havada uçuşması demektir. Doktor da olsan, subay da olsan, memur da olsan, tüccar da olsan, öğretmen de olsan günün birinde milyoner olabilme hayalini kurabilme felsefesidir! Sarı-Lacivert’le hayatının değişebileceğine inanma ve ümidini kaybetmeme davasıdır!

Milyonlar ödenip alınan santrforun attığı gollerden sonra hayat kalitesinin artacağına olan inançtır! Fenerbahçe aslında hiç olmayan servete tribünlerden ulaşabilme hikayesidir! Bir malikanede çalışıp mesai bitiminde ev sahibinin aracını gizlice husumetle çizen değil de, onunla gurur duyanların buluşmasıdır! Fenerbahçe kuşlar kadar özgür olmak için kurulan hayaldir!
Fenerbahçe, Fenerbahçe’dir!
GALATASARAY…

Batılılaşmanın tabelasıdır! Yeniliğin adıdır!
Avrupa’dan geri kalmamanın mücadelesidir!
Onlar gibi konuşmak, onlar gibi giyinmek onlar gibi yaşamaktır! Yabancılaşmaktır!
Kendinden vazgeçmektir! Rakımı yükseltip diğer takımlara ve taraftarlara yukarıdan bakmaktır! Kendini beğenmektir. Başka bir lisan konuşmaktır. Kapalı olmak demektir! Bir akıma yani Mekteb-i Sultani’ye dayanmaktır!

Herkese kapılarını açmamaktır! Seçici olmaktır! Kibirli yaşamaktır! Türk ve Müslüman şartı aramamak Ortodoks,Yahudi, Katolik kendisine benzeyen kim varsa içeri almaktır! Devlet yönetmiş bir okuldan çıkıp sokakta farklı adım atmaktır!
Bu nedenle Beşiktaş işçinin ve yalnızın, Fenerbahçe paranın peşinden gidenin ve onu sevenin, Galatasaray ise büyük çoğunluktan ayrı düşen ve düşünenin takımıdır!
Beşiktaş ile Fenerbahçe’ye iki fotoğraf ve bir ikametgah ile girip üye olunabilirken, Galatasaray’ın kapısının önünden geçilememe durumudur!

Galatasaray, LİSENİN ve ÜNİVERSİTESİNİN takımıdır! Dışarıdan üye olunamaz! Paran da olsa, servetin de olsa bu kural değişmez! Gizli bir el vardır!
İsterse seni BAŞKAN yapar, isterse tutup kapının önüne koyar!
Bu nedenle bilmeden tercihlerimizi yaparken aslında her şeyi biliyoruzdur!
Süleyman Seba’nın yalnızlığı ve onuru belki beni BEŞİKTAŞLI yaptı… Belki de toplumu bir arada tutan olgunluğu ve anlayışı… Ya da sokaktaki gençlere fırsat vermesiydi beni cezbeden! Ama Beyaz’ın aşkı başkaydı! El ele hem kulübü, hem ülkeyi yönetme isteğimiz başkaydı! Belki bu yüzden sesimiz çok çıkıyordu… Galatasaray duysun diye…

Aslında marşlarımızda söylemesek de CİM-BOM’a serzeniş vardı!
Hepsinin altında “Yeter! Biraz da biz yönetelim!” isyanı yatıyordu… Fenerbahçeli dostum arkadaşım ise gücün peşinden gidip Cumhuriyeti daha da yukarılara çekmek istiyordu! Vatanın ellerinde yüceleceğine inanıyordu! Rakipleri, devleti ele geçiren GALATASARAY’dı! Tıpkı Beşiktaş gibi…
Rekabetin altında YÖNETME iştahı vardı! Beşiktaş ve Fenerbahçe sayıca çok ama nitelik olarak daha zayıftı!
Akıllı GALATASARAY, bu sorunu da GÖÇLERLE çözdü!

Modernliğin, Batılı bir gözün çizdiği kontörün içinde olmak isteyen yeni ŞEHİRLİLER, kestirmeden GALATASARAYLI oldu! Öyle sandılar kendilerini! Metin Oktay’ın Sarı-kırmızılı formayı giyişi umut olmuştu onlara! Oysa Galatasaraylılık, Beşiktaş gibi Fenerbahçe gibi OLUNABİLİR bir şey değildi! Sonradan gelen bir KABULLE girilebilecek camia değildi! İZİN istenen tek oluşumdu!

CIA’ya, BND’ye, MI6′e ve MİT’e girmek Galatasaray’a girmekten daha kolaydı!
Tribünlerdeki taraftar mı?
Sadece kalabalık!
İnanmayan üye olmaya kalksın da görsün camiasının kendisine ne cevap verdiğini…
Banka cüzdanının ve hamili kartın geçmediği tek yer GALATASARAY’dır…
Bu nedenle kuralları kesindir!
ARİSTOKRASİ böyle bir şeydir!
Boşuna BEYOĞLU’nda değiller!
Ve boşuna ANADOLU çocuklarına karşı çıkmıyorlar!
Söylemeseler de YÖNETİMİ elden bırakmak istemiyorlar! Onlara göre Galatasaray ülkedir! Ülkeyi de onlar yönetir!
Bizde KARTAL, Fener’de KANARYA olsa da ASLANLA başa çıkmak kolay değil!
Öyle inanıyorlar…
Bu nedenle rekabet EZELİ!
Siyaset kazanmadan, Beşiktaş ve Fener’in hiç şansı yok!
Önce DEVLETTEKİ DERBİDEN zaferle çıkmak şart! İşin özü bu!
Terim mi?
Anadolu’dan gelse de, değiştiğini unutup Anadolu’dan gelen birine el uzattığı için gitti!
Ait olduğun yeri unuttuğunda unutulursun!
Altın kural bu!

Takvim

What do you feel / think about this video? Try to write some sentences!

8 + 9 =
auto 2013-10-26 01:16:39
Lyrics added by misti.
Şarkı sözleri eklendi.

Some Video Suggestions

Home | Search | Contact
radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle